Jak vybrat školní batoh pro 2. stupeň a studenty?
V této části se zaměříme na žáky 2. stupně a studenty víceletých gymnázií, tedy v převážné většině na teenagery. Skupina těchto dětí již má svoji hlavu a ví, co je moderní a co od svého studentského batohu očekávají.
Obecně platí, že čím dříve začnete vybírat školní batoh pro své "velké" dítě, tím více ho budete moci ovlivnit anebo udělat kompromis mezi značkou, designem, ergonomií a kvalitou batohu. V páté či šesté třídě to půjde lépe než v sedmé či osmé. Pokud budete volit batoh s posuvným zádovým systémem, nemusíte se obávat, že by vám školák z batohu vyrostl.
Z pohledu dítěte bude často nejdůležitějším parametrem design a/nebo značka.
Co se týká designu, na trhu je tak velké množství batohů, že si vybere každý.
Co se týká značky, tak zde víme, že není značka jako značka. Pokud starší děti volí pro školní batoh světovou sportovní nebo módní značku, tak nedělají dobře pro svá záda. Takové batohy nejsou určeny do školy, protože nemají žádnou nebo téměř žádnou oporu zad. Jsou totiž většinou sportovní nebo chcete-li volnočasové, tzn. na tenisky, trenky, triko a láhev s pitím. Takový obsah je minimálně o polovinu lehčí než školní batoh naložený učebnicemi a sešity.
Jak tedy vybrat studentský batoh pro teenagera?
Velikost studentského batohu
by měla odpovídat výšce a potřebám školáka. Batoh by měl dobře sedět na zádech a neměl by být o moc výš než ramena a níže než pod linií boků.
Objem školního batohu pro 2. stupeň školy je obvykle 25-35 litrů.
Jako u všech školních tašek, i u studentských batohů je třeba ohlídat délku zádové části a celkové rozměry. Taška musí dítěti na zádech dobře sedět, velikostně odpovídat vzdálenosti mezi rameny a křížovou kostí. Batoh, který má dítě až pod zadek, je určitě špatná volba. Při nákupu na internetu sledujte výšku batohu. Většině dětí v 5. třídě sedí batohy s výškou okolo 43 cm (140-150 cm), starší školáci od 7. třídy dle vzrůstu pak využijí klasické batohy okolo 45-50 cm.
Teenager prochází obdobím rychlého růstu. Pokud máte obavy z toho, že z batohu rychle vyroste a zároveň chcete, aby mu dobře seděl a aby se mu batoh dobře nosil a podporoval správné držení těla, mohou být pro vás řešením batohy s posuvným zádovým systémem. Vždy pak máte jistotu, že nastavení batohu bude odpovídat aktuální výšce dítěte.
Pokud je vaše dítě výrazně drobnější nebo naopak větší než jeho vrstevníci, je vhodné vybrat tašku, která odpovídá velikosti vašeho potomka, případně využijte funkce flexibilního nastavení.
Tip: rostoucí zádový systém batohu je vhodným řešením z pohledu zdravého vývoje dítěte. Pokud takový batoh plánujete pořídit pro větší dítě, mělo by chápat, jaká je v tom výhoda.
Hmotnost studentského batohu
- nenaplněného, dle normy ČSN 79 6506, může být pro druhý stupeň školy max 1,4 kg.
Batoh nemusí být nejlehčí, mnohem důležitější je jeho správné nastavení a rozložení váhy uvnitř, které mají největší dopad na skutečnost, jak moc se dítě "nadře" a jaký dopad na fyziologický vývoj dítěte bude mít celková váha batohu.
Tip: raději se zaměřte na to, aby dítě nenosilo zbytečnosti a naučte dítě tašku správně nastavovat.
Anatomicky tvarovaný zádový systém batohu
s možností odvětrání podporuje správné a příjemné nošení batohu.
Polstrovaný zádový systém by měl doléhat na záda dítěte po celé délce včetně bederní části.
Každý výrobce má "svůj" systém. Vybírat můžete z variant fixního či nastavitelného tzv. "rostoucího" systému.
Tip: pokud chcete mít jistotu, že slovo anatomicky tvarované není jenom na papíře, pak hledejte certifikáty, kterými jsou mnohé výrobky označené. Necertifikují se všechny výrobky, ale pokud jej výrobce na některý z produktů má a budete u něho vybírat v podobné cenové relaci, neměli byste udělat chybu.
Přestože je u výrobců např. sportovních batohů napsáno - anatomicky tvarovaná záda, nedají se vůbec srovnat s batohem vyrobeným pro školáky!
Rostoucí zádový systém batohu
umožňuje batohu růst společně s dítětem.
Každý výrobce má "svůj" systém. Vybírat můžete z variant fixní zádový systém či nastavitelný "rostoucí" systém, který je vhodný pro děti, které rychle rostou. Přes počáteční vyšší první investici využijete tašku po delší období.
Jedná se o podobné systémy, které mají outdoorové batohy.
Tip: důležité je pravidelně kontrolovat a upravovat nastavení. Jedině tak bude mít batoh správnou přidanou hodnotu.
Ramenní popruhy
pomáhají správnému usazení batohu na zádech a komfortnímu nošení díky uvedeným vlastnostem:
- možností nastavení výšky díky horním páskům,
- mechanismu "rostoucího" batohu,
- polstrováním popruhů,
- minimální šířce popruhů 4 cm,
- tvar do S, aby nesjížděly a zároveň neřezaly do krku.
Tip: je třeba pravidelně kontrolovat nastavení popruhů a horních pásků, a to nejen kvůli výšce dítěte, ale také je rozdíl, má-li na sobě zimní bundu anebo letní tričko.
Hrudní pásek
zamezuje sjíždění ramenních popruhů čímž se batoh pohodlněji nosí.
Tip: při zapnutém hrudním pásku se může dítě volněji pohybovat, protože mu nesjíždějí ramenní popruhy. A je navíc jedno, z jakého materiálu má oblečení - aktovka se mu bude nosit stejně komfortně.
Bederní pás
- fixuje tašku na místě, kde má být a
- přenáší váhu batohu na bedra,
což velmi ulehčuje zatížení páteře a prospívá zdravému vývoji dítěte.
Tip: často bývá pás odnímatelný, inspirujte děti k jejich používání tím, že i outdoorové batohy je mají a dospělí je také používají.
Boční (kompresní) pásky
umožňují stažení tašky tak, aby se váha obsahu přemístila co nejvíce k zádům, tedy k těžišti těla.
Tip: navíc je vhodné využít zadní komoru batohu pro vložení největších a nejtěžších předmětů.
Nosnost batohu
je velmi důležitým ukazatelem z pohledu spokojenosti s Vaším nákupem. Bohužel toho děti nosí hodně a pokud nosnost podceníte a batoh bude přetěžovaný, tak se prostě poškodí.
Pokud nekoupíte "hadrový" batoh, ale školní batoh značek, které je vyvíjí speciálně pro školní děti, pak takový batoh bude připraven i na danou zátěž.
Hlavně však jde o zdraví dítěte, které si u poddimenzovaného batohu bude "ničit záda", protože nebude mít správnou oporu!
Tip: doporučujeme tomuto parametru věnovat pozornost a sledovat parametry produktů. Pokud takový parametr chybí, může to něco naznačovat.
Reflexní (retroreflexní) prvky
10 % povrchu tašky do školy by mělo mít reflexní materiály.
Reflexní prvky by měly být ze všech stran, a to nejen proto, aby splňovaly normy EU/EN, ale hlavně kvůli bezpečí dítěte.
Navíc školní batohy bývají vybaveny fluorescentními materiály, které zvyšují odrazivost denního světla a zvyšují tak bezpečnost dítěte i ve dne.
Batohy sportovních značek většinou nesplňují odrazovou plochu.
Design batohu do školy
bude asi to nejdůležitější. Tedy vyjma volby "značky" u starších dětí.
Motivy, barevnost a u starších dětí "značka" hrají při vybírání důležitou roli. Určitě chcete, aby se batoh studentovi líbil, a proto vybírejte společně. Nabídka je na trhu dostatečně široká, aby si vybral každý.
Výrobci nabízí abstraktní barevné či decentní provedení, konkrétní motivy nejsou pro teenagery tak běžné, případně jsou opět vyvedeny v abstraktnějším provedení.
Starší děti mají svou hlavu a někdy bude potřeba využít veškeré vyjednávací schopnosti proto, abyste společně vybrali vhodný školní batoh. A pokud je značka tak důležitá, kupte "značkový batoh" např. pro volnočasové aktivity, kdy se nenosí taková zátěž.
Tip: ve stejném designu můžete vybrat i doplňky jako je např. penál či etue.
Organizace batohu
Batohy bývající vícekomorové (pomáhají lepší organizaci jeho obsahu) a obvykle uzavíratelné na zip.
Místo se v nich najde jak na svačinový box, láhev na pití, tak díky organizéru, který bývá součástí je zde také někdy karabinka na klíče, kapsičky na zip či nezavíratelné kapsičky anebo poutka na tužky.
U školních batohů pro starší školáky bývá standardem i kapsa na notebook.
Materiál
by měl být dostatečně odolný, což značkové batohy výrobců školních potřeb automaticky splňují.
Funkční přezky či zipy pomáhají k vyšší spokojenosti s užíváním. Často si neuvědomujeme, že něco dobře funguje, dokud se nám např. nezasekne nebo nerozjede zip.
Čím dál více jsou při výrobě využívány recyklované materiály (PET láhve či mořský odpad - umělá hmota, rybářské sítě apod.). Jejich recyklát se využije pro výrobu nových školních potřeb - aktovek, batohů, ale i penálů a dalšího vybavení.
Cílem významných výrobců je také zamezení používání látek a materiálů, které poškozují lidské zdraví a životní prostředí s použitím co nejmenšího množství energií a surovin při výrobě.
Tip: díky vysoké kvalitě materiálů a zpracování nabízí někteří výrobci prodlouženou záruku na 3 nebo i 4 roky!
Horní držadlo batohu
by mělo být pevné, široké a nejlépe polstrované, aby usnadňovalo dítěti manipulaci s těžkou taškou.
Tip: polstrované madlo batohu nebude řezat dítě do ruky.
Dno batohu
bývá u kvalitních školních batohů zpevněné a z nepropustného materiálu, takže ani položení na vlhký podklad obsahu batohu neublíží.
Tip: zpevněné dno batohu ho více ochrání a batoh déle vydrží.
Kontakt
Budeme rádi za Vaši zpětnou vazbu. Kontaktovat nás můžete přes formulář níže anebo na tel. čísle 792 237 097.
Kontaktujte nás, pokud potřebujete další informace, máte pro nás tip na doplnění či zpřesnění informací anebo na nové typů produktů.
Pokud jste výrobce či distributor a máte zájem o bližší spolupráci, ozvěte se nám také.