Jak vybrat batoh do školy pro prvňáčka?
V této části se zaměříme na prvňáčka, ale poznatky lze použít i pro nákup batohu pro celý první stupeň. Popíšeme si, co při výběru batohu do školy sledovat a jak jeho vlastnosti vyhodnotit. Můžeme Vás ale již nyní uklidnit, že žádná volba není špatná, pokud navíc k vašim kritériím přihlédnete i k potřebám dítěte.
Co myslíme potřebami dítěte?
Jedná se především o fyziologické parametry dítěte - jeho výšku, ale i "šířku". Tzn. je-li dítě malé a hubené anebo se jedná o statného jedince, který všechny převyšuje o hlavu a ramena a záda má široká.
Dále je třeba vnímat, jak je dítě rozvinuté mentálně i motoricky. Nakolik je schopné se orientovat, třídit věci a pamatovat si, kde jsou. A také, jestli mu nečiní problémy věci někam vkládat a zase je vyndávat apod.
Jak tedy vybrat školní batoh pro prvňáčka? Projdeme si všechny parametry, popíšeme si je a názorně ukážeme, abychom si rozuměli.
Velikost školního batohu
- Batoh by neměl být širší, než jsou ramena dítěte, aby ho neomezoval v pohybu rukou.
- Vrchol batohu by neměl příliš přesahovat linii ramen, aby byla zajištěna dostatečná mobilita krku ve všech směrech.
- Spodní část batohu by neměla být níže než linie boků - střed křížové kosti.
Školní batoh nemá pevný tvar, proto někteří výrobci zpevňují dno, aby pokud možno stál a nepadal. Objem kolem 18 litrů je dostatečný pro uložení potřebného učiva.
Tip: porovnejte rozměry batohu - šířku a výšku se šířkou a výškou zad vašeho dítěte.
Hmotnost školního batohu
- nenaplněného, dle normy ČSN 79 6506, může být pro první stupeň maximálně 1,2 kg (pro druhý stupeň 1,4 kg).
Taška nemusí být nejlehčí, mnohem důležitější je její správné nastavení a rozložení váhy uvnitř, které mají největší dopad na skutečnost, jak moc se dítě "nadře" a jaký dopad na fyziologický vývoj dítěte bude mít celková váha batohu.
Kupte kvalitní tašku. Nejlehčí tašky bývají často marketingovým tahákem a samozřejmě se na něčem musí ubrat. Pokud bude taška vybavená např. kvalitním bederním pásem a dobře propracovaným zádovým systémem, nebude zcela jistě vážit 800 g. Na druhou stranu dobře vybavená taška lépe podpoří tělo v jeho správném držení a dítěti pomůže s váhou obsahu.
Tip: raději se zaměřte na to, aby dítě nenosilo zbytečnosti a tašku vždy správně nastavte.
Anatomicky tvarovaný zádový systém batohu
s možností odvětrání podporuje správné a příjemné nošení batohu.
Polstrovaný zádový systém by měl doléhat na záda dítěte po celé délce včetně bederní části.
Každý výrobce má "svůj" systém. Vybírat můžete z variant fixního či nastavitelného tzv. "rostoucího" systému.
Tip: pokud chcete mít jistotu, že slovo anatomicky tvarované není jenom na papíře, pak hledejte certifikáty, kterými jsou mnohé výrobky označené. Necertifikují se všechny výrobky, ale pokud jej výrobce na některý z produktů má a budete u něho vybírat v podobné cenové relaci, neměli byste udělat chybu.
Rostoucí zádový systém batohu
umožňuje batohu růst společně s dítětem.
Jedná o posouvání výšky ramenních popruhů, díky kterým společně s dítětem roste i výška batohu - "prodlužuje" se zádový panel.
Každý výrobce má "svůj" systém. Obvykle se používá uchycení se suchým zipem, někteří výrobci nabízí sofistikovanější mechanické otočné řešení.
Nastavitelný "rostoucí" systém je vhodný nejen pro prvňáčky, kteří rychle rostou, ale i pro starší děti např. od 3. třídy, kdy batoh vydrží dlouhé roky. Dříve, než z něho dítě vyroste, tak ho pravděpodobně opotřebuje.
Tip: Přes počáteční vyšší první investici bude taška sloužit po delší období a navíc bude mít dítě správnou oporu zad.
Informace k použitým materiálům a jejich vlastnostem:
A - Polyetylénová / EVA roznášecí pěna - na ramenních popruzích a bederním pásu účinně roznáší zatížení na jejich maximální plochu, zaručuje jejich tvarovou stálost a dodává komfort nošení.
B - Polyuretanová pěna - zvyšuje komfort nošení batohu a optimálně roznáší zatížení a hmotnost batohu na dětské tělo. Působí jako tlumící vrstva při chůzi, běhu a skákání.
Ramenní popruhy
pomáhají správnému usazení batohu na zádech a komfortnímu nošení díky uvedeným vlastnostem:
- tvaru do S, aby nesjížděly a zároveň neřezaly do krku (1),
- minimální šířce popruhů 4 cm na ramenech (2),
- polstrování popruhů (3),
- možnosti nastavení výšky díky horním páskům (4),
- mechanismu "rostoucí" aktovky (5).
Tip: je třeba pravidelně kontrolovat nastavení popruhů a horních pásků, a to nejen kvůli výšce dítěte, ale také je rozdíl, má-li na sobě zimní bundu anebo letní tričko.
Hrudní pásek
zamezuje sjíždění ramenních popruhů čímž se batoh pohodlněji nosí a dítě se "nekroutí". Obvykle bývá s gumou, takže dítě pro pohyb získává určitou toleranci.
Tip: při zapnutém hrudním pásku se může dítě volněji pohybovat, protože mu nesjíždějí ramenní popruhy. A je navíc jedno, z jakého materiálu má oblečení - aktovka se mu bude nosit stejně komfortně.
Bederní pás
- fixuje tašku na místě, kde má být a
- přenáší váhu batohu na bedra,
což velmi ulehčuje zatížení páteře a prospívá zdravému vývoji dítěte.
Bederní pás je základem nosného systému batohu, který umožňuje přesun až 70% hmotnosti batohu z ramen na boky a bedra. Tím se zásadně minimalizuje negativní komprese obratlů a meziobratlových plotének a pomůže zachovat vzpřímený postoj dítěte a tím umožní bezpečné a pro zdraví šetrné nošení batohu.
Tip: často bývá pás odnímatelný, ale o tom školák nemusí přeci vědět.
Boční (kompresní) pásky
umožňují stažení batohu tak, aby se váha obsahu přemístila co nejvíce k zádům, tedy k těžišti těla.
Pásky jsou výsadou batohů, které nemají pevný skelet a lze je páskami stáhnout. Ale pozor, u malých školních batohů pro prvňáčky a první stupeň je nenajdete, a to kvůli snazší dostupnosti věcí uložených uvnitř batohu. Přednost dostává pevnější tvar batohu.
Tip: pro ukládání největších a nejtěžších předmětů je vhodné využít zadní komoru batohu nebo např. stahovací šňůrku na vrchu batohu, kterou se batoh "zatáhne".
Nosnost batohu
je velmi důležitým ukazatelem z pohledu spokojenosti s Vaším nákupem. Bohužel toho děti nosí hodně a pokud nosnost podceníte a batoh bude přetěžovaný, tak se prostě poškodí.
Pokud nekoupíte "hadrový" batoh, ale školní batoh značek, které je vyvíjí speciálně pro školní děti, pak takový batoh bude připraven i na danou zátěž.
Hlavně však jde o zdraví dítěte, které si u poddimenzovaného batohu bude "ničit záda", protože nebude mít správnou oporu!
Tip: doporučujeme tomuto parametru věnovat pozornost a sledovat parametry produktů. Pokud takový parametr chybí, může to něco naznačovat.
Reflexní (retroreflexní) prvky
10 % povrchu tašky do školy by mělo mít reflexní materiály.
Reflexní prvky by měly být ze všech stran (zadní a boční část batohu a přední část nejčastěji na ramenních popruzích), a to nejen proto, aby splňovaly normy EU/EN, ale hlavně kvůli bezpečí dítěte.
Navíc školní batohy bývají vybaveny fluorescentními materiály, které zvyšují odrazivost denního světla a zvyšují tak bezpečnost dítěte i ve dne.
Tip: batoh může být vybaven např. i blikajícím světýlkem, ať už integrovaným či dokoupeným.
Design batohu do školy
by se měl prvňáčkovi líbit.
Motivy a barevnost hrají při vybírání důležitou roli. Určitě chcete, aby se batoh školákovi či školačce líbil, a proto vybírejte společně. Nabídka je na trhu dostatečně široká, aby si vybral každý.
Tip: pokud chcete, aby dítě nebylo připraveno o překvapení z nového batohu do školy, kupte další vybavení ve stejném designu či s oblíbeným motivem. Může to být penál, sáček na cvičení, láhev na pití, krabička na svačinu apod. Koupit je můžete i ve výhodných setech.
Kapsa na svačinový box
je vhodná, aby se krabička na svačinu nepletla mezi učením a v případě "nehody" to učení neodneslo.
Tip: existují i termoizolační kapsy, které uchovají potraviny ve větší kvalitě.
Poznámka: každá krabička na svačinu musí být zdravotně nezávadná, a proto jsou všechny testované. Je to stejné jako u lahví na pití. Krabičky od výrobců školních potřeb toto splňují. Pokud hledáte jinde, hledejte raději certifikaci o zdravotní nezávadnosti. Krabička je vhodná pevně uzavíratelná a s přepážkou.
Kapsa na láhev s pitím
je nezbytností. Většinou jsou batohy vybaveny vnější kapsou nebo kapsami. Výhodou je, že se v případě úniku tekutiny nenamočí učení.
Tip: do lahvičky se doporučuje dávat šťáva a školák by si měl vodu dočepovat až ve škole, aby ji nenesl již cestou do školy.
Poznámka: každá lahev na pití by měla být zdravotně nezávadná, jinak ji nelze v ČR vůbec prodávat. Láhve od výrobců školních potřeb toto splňují. Pokud hledáte jinde, hledejte raději mezi značkovými lahvičkami, případně se ptejte po certifikaci.
Vhodným materiálem jsou umělé láhve nebo můžete vybírat z tritanu (lehký "umělý" materiál odolný proti nárazu).
Materiál
by měl být dostatečně odolný, což značkové batohy automaticky splňují. Navíc některé materiály bývají z recyklovaných materiálů a bez PVC.
Čím dál více jsou při výrobě využívány recyklované materiály (PET láhve či mořský odpad - umělá hmota, rybářské sítě apod.). Jejich recyklát se využije pro výrobu nových školních potřeb - aktovek, batohů, ale i penálů a dalšího vybavení.
Cílem významných výrobců je zamezení používání látek a materiálů, které poškozují lidské zdraví a životní prostředí s použitím co nejmenšího množství energií a surovin při výrobě.
Tip: výrobci dokonce nabízí i prodlouženou záruku na 3 nebo i 4 roky.
Pevná klopna
usnadňuje přístup do tašky, ale je výhodou téměř výhradně aktovek. U batohů, které se obvykle zapínají na zip klopna není.
Dnes však někteří výrobci nabízí natolik univerzální provedení, které nabídne klopnu i u školního batohu. Kombinují tak to nejlepší z aktovek a batohů dohromady. Otázka je, zda-li taková taška do školy je více batoh či aktovka.
Tip: školní batohy s klopnou jsou uvnitř jednokomorové, takže se hodí pro prvňáčky stejně dobře jako aktovky.
Zavírací systém batohu
je vhodný co nejjednodušší - praktický z pohledu malého dítěte. Nejlépe, aby se dal ovládat jednou rukou.
U batohů vedou zipy, u kterých je vhodné, aby se otevíraly co nejníže pro snadnou dostupnost obsahu.
Jednoduché a spolehlivé zavírání a otevírání batohu (funkční přezky či zipy) pomáhá ke spokojenosti s užíváním. Často si neuvědomujeme, že něco dobře funguje, dokud se nám např. nezasekne nebo nerozjede zip.
Tip: zámky Fidlock a zipy YKK nebo SBS by vás neměli zklamat.
Horní držadlo batohu
by mělo být pevné, široké a nejlépe polstrované nebo vystužené tak, aby usnadňovalo dítěti manipulaci s těžkou taškou.
Polstrované madlo není standard a nenajdete ho u aktovek (až na výjimky u prémiových aktovek), protože není vhodné na přidělání na klopu.
Tip: polstrované madlo batohu nebude řezat dítě do ruky.
Pevné poutko
bývá standardem jak u batohů, tak u aktovek. Slouží k zavěšení tašky, případně i jako madlo.
Tip: obecně není dobré na školní tašce šetřit, protože ceny odráží i provedení takovéto maličkosti, která musí vydržet každodenní namáhání.
Dno batohu
bývá u některých výrobců zpevněné a z nepropustného materiálu, takže ani položení na vlhký podklad obsahu batohu neublíží.
Některé batohy mají i nožičky, které navíc chrání dno proti poškození.
Tip: zpevněné dno a nožičky batoh více ochrání a batoh déle vydrží.
Jmenovka na batohu
je vhodnou vychytávkou. Případně jiné odlišení batohu nějakým designovým prvkem se může prvňáčkovi hodit.
Tip: vyjma jmenovky lze dnes dokoupit různé designové obrázky na suchý zip či přívěsky, které batoh identifikují na první pohled.
Počet komor
- u batohů jich bývá víc. Výrobci aktovek uvádí, že je přehlednější jedna komora. Výrobci školních batohů, že více komor.
Vyhodnoťte svého školáka či školačku (jakou má orientaci, motoriku apod.), nakolik je pro něho či pro ni vhodná jedna nebo více komor.
Tip: pokud je vnitřek světlý, bude se v něm dítě lépe orientovat, protože v ní nebude "tma".
Kontakt
Budeme rádi za Vaši zpětnou vazbu. Kontaktovat nás můžete přes formulář níže anebo na tel. čísle 792 237 097.
Kontaktujte nás, pokud potřebujete další informace, máte pro nás tip na doplnění či zpřesnění informací anebo na nové typů produktů.
Pokud jste výrobce či distributor a máte zájem o bližší spolupráci, ozvěte se nám také.